تبلیغات
"خواندنی های روز" - خاموش یا روشن؟ مسئله این است!
 
 
تاریخ :  چهارشنبه 25 بهمن 1391
نویسنده :  امین بخشی زاده

خاموش یا روشن؟ مسئله این است!


بزرگ‌ترهای ما می‌گفتند مهتابی را زیاد خاموش و روشن نكنیم! چرا كه خاموش و روشن‌شدن دائم از طول عمر مفید آن كم می‌كند و مهتابی می‌سوزد. لوازم الكترونیك و برقی زیادی وجود دارد كه خاموش و روشن‌كردن متوالی آنها موجب كاهش عمر مفیدشان می‌شود. رایانه‌ها این روزها به عضوی جدایی‌ناپذیر در هر خانواده تبدیل شده ‌است.

بسیاری از كاربران رایانه نیز با این سوال مواجهند كه رایانه خود را طی روز خاموش كنند یا آن را روشن و به حال خود رها كرده یا از وضع آماده‌باش در آن استفاده كنند؟ به عقیده برخی كاربران، روشن‌گذاشتن رایانه موجب فرسودگی قطعات آن شده و منبع تغذیه، پردازشگر، بورد اصلی و... بی‌دلیل و كاملا بیهوده مستهلك می‌شود. از طرفی، برخی كاربران نیز بر این باورند با هر بار روشن‌كردن رایانه، یك جریان قوی الكتریسیته وارد قطعات سخت‌افزاری شده و این جریان برق ورودی، همچون یك شوك الكتریكی عمل می‌كند. این شوك هرچه كمتر باشد، قطعات از طول عمر بیشتری برخوردار خواهند بود! نظر شما در این باره چیست؟ فكر می‌كنید روشن‌ماندن رایانه برای حفظ طول عمر قطعات مناسب است یا خاموش و روشن‌كردن متوالی آن؟

خاموش یا روشن؟ مسئله این است!

پرسش بی‌پاسخ

متاسفانه هنوز پاسخ روشنی برای این سوال یافت نشده است! اما باتوجه به نوع رایانه مورد استفاده، نیاز كاربر از رایانه و چگونگی پیكربندی آن، می‌توان به مواردی توجه كرد تا كمك بسیاری خوبی برای تصمیم‌گیری در این زمینه باشد.

برخی از این شرایط عبارت است از:

دلایلی برای روشن‌گذاشتن رایانه

یكی از مزایایی كه روشن‌گذاشتن رایانه به همراه دارد این است كه می‌توانید براحتی عملیاتی همچون نصب اصلاحیه‌های نرم‌افزاری، بررسی هارد‌دیسك از نظر ویروس و مرتب‌سازی سكتورهای هارد‌دیسك را طبق زمان‌بندی و در مواقعی كه رایانه را مورد استفاده قرار نمی‌دهید به انجام برسانید. روشن‌گذاشتن رایانه پس از اتمام ساعت كاری در شركت‌ها و سازمان‌ها، این امكان را برای مسئولان فناوری اطلاعات فراهم می‌كند تا كارهای مورد نیاز روی رایانه‌ها را طبق زمان‌بندی از پیش تعیین شده روی آنها به انجام برسانند.

از دیگر مزیت‌های روشن‌ماندن رایانه، توانایی در اجرا و اجرانشدن برنامه‌ها بدون نیاز به روشن‌كردن رایانه و صرف زمان برای بوت‌شدن سیستم‌عامل و برنامه‌هاست. همچنین شما می‌توانید برای كاهش مصرف انرژی، رایانه را در حالت Sleep قرار دهید تا علاوه بر كاهش محسوس مصرف انرژی، فعالیت‌ها در حافظه رم رایانه ذخیره شده و هنگام خروج از این حالت دوباره همه چیز بدون نیاز به بوت شدن و... در اختیار شما قرار گیرد.

خاموش یا روشن؟ مسئله این است!

دلایلی برای خاموش‌كردن رایانه

شاید دلایلی كه برای روشن‌گذاشتن رایانه قید شده است برای كاربران خاص رایانه مفید باشد، اما دلایلی كه برای خاموش‌كردن رایانه عنوان می‌كنیم، برای بسیاری از كاربران مفید بوده و ممكن است دلایل قانع‌كننده‌تری باشد. برخی از این دلایل عبارت است از:

بسیاری از قطعات رایانه بویژه آنهایی كه دارای حركت یا چرخش است ـ همچون فن و هارد‌دیسك ـ طول عمر مفیدی طبق مدت زمان كاركردشان دارند. به‌عنوان مثال، طول عمر مفید یك فن ممكن است برابر با 50 هزار ساعت باشد، در صورتی‌كه رایانه شما بدون استفاده روشن بماند باز هم فن و هارد‌دیسك رایانه فعال است و این فعال بودن این معنی را می‌دهد كه عمر مفید باقیمانده آنها در حال كاهش است.

دلیل پیشنهاد ما به خاموش‌كردن نیز این است كه علاوه بر كاهش مصرف انرژی و كمك به محیط زیست، عمر مفید قطعاتی كه با چرخش و حركت سر و كار دارد هم كاهش نمی‌باید و حتی در مواردی مشاهده شده است كه دائم روشن بودن رایانه ممكن است مشكلاتی را در اجرای برنامه‌ها و حافظه رایانه ایجاد كند

همچنین مصرف انــرژی هـــــنگام روشن‌بودن رایانه نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هنگامی كه رایانه شما مورد استفاده قرار نگیرد انرژی كمتری مصرف می‌شود، اما اگر بخواهیم این میزان مصرف انرژی را با وضع خاموش رایانه مقایسه كنیم، باز هم مصرف انرژی بسیار زیاد است. به‌عنوان مثال اگر در طول شبانه‌روز به مدت چهار ساعت رایانه را مورد استفاده قرار می‌دهید و 20 ساعت آن را بدون استفاده روشن می‌گذارید، میزان مصرف انرژی كه در مدت یك ماه به‌خاطر انجام این كار هدر می‌رود بسیار زیاد است.

روشن یا خاموش؟

 نتیجه این‌كه روشن‌گذاشتن رایانه یا خاموش‌كردن آن، موضوعی كاملا شخصی است و باتوجه به نوع رایانه مورد استفاده و نوع خدمات یا سرویسی كه ارائه می‌كند، متفاوت است. اما اگر نظر ما را بخواهید پیشنهاد می‌كنیم در مواقعی كه نیازی به رایانه ندارید، آن را خاموش كنید. البته این نكته را فراموش نكنید كه منظور ما از نیاز نداشتن به رایانه معادل حداقل یك تا دو ساعت زمان است و اگر می‌خواهید ده دقیقه یا حتی 30 دقیقه دیگر مجدد رایانه را مورد استفاده قرار دهید، پیشنهاد می‌كنیم از قابلیت Sleep یا Standby كمك بگیرید.

دلیل پیشنهاد ما به خاموش‌كردن نیز این است كه علاوه بر كاهش مصرف انرژی و كمك به محیط زیست، عمر مفید قطعاتی كه با چرخش و حركت سر و كار دارد هم كاهش نمی‌باید و حتی در مواردی مشاهده شده است كه دائم روشن بودن رایانه ممكن است مشكلاتی را در اجرای برنامه‌ها و حافظه رایانه ایجاد كند. البته این شرایط برای بسیاری از رایانه‌های امروزی به‌وجود نمی‌آید. به‌عنوان مثال بسیاری از رایانه‌های مك، این قابلیت را دارد تا بدون كوچك‌ترین مشكلی برای چند هفته بی‌نیاز از خاموش شدن به‌طور كاملا پایدار و سریع به انجام درخواست‌های شما بپردازد.

خاموش یا روشن؟ مسئله این است!

اگر در محل كارتان وقت زیادی را به كار با رایانه می‌پردازید و نمی‌توانید زمانی را به به‌روزرسانی نرم‌افزارها و نصب اصلاحیه‌های ویندوز و ویروس‌یابی اختصاص دهید، پیشنهاد می‌كنیم یك ماه در میان، رایانه خود را شب‌ها روشن بگذارید تا این فعالیت‌ها در زمانی كه از رایانه استفاده نمی‌كنید روی آن انجام شود. همچنین برای جلوگیری از بروز مشكلات بر اثر روشن‌ماندن رایانه نیز می‌توانید هفته‌ای یكبار آن را راه‌اندازی مجدد (Restart) كنید.

توجه: اگر به‌دنبال پاسخ این پرسش برای تلفن همراهتان هستید، پیشنهاد می‌كنیم چنانچه تلفن همراهتان مجهز به سیستم‌عامل اندروید است حداقل هفته‌ای یكبار آن را خاموش و روشن كنید. این كار موجب می‌شود حافظه اشغال‌شده تلفن همراه توسط برنامه‌های فعال، خالی شده و سرعت عملكرد برنامه‌ها در تلفن همراه شما افزایش یابد. در صورتی‌كه تلفن همراهتان مجهز به سیستم‌عامل iOS است نیازی به انجام این كار ندارید؛ چرا كه این سیستم‌عامل به‌گونه‌ای طراحی شده است كه فعال‌بودن همیشگی آن مشكلی را در عملكرد سیستم‌عامل به‌وجود نخواهد آورد.

 
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
viagra not working diabetes شنبه 18 خرداد 1398 02:00 ق.ظ

Hello there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
ایمیل : bakhshizadeh.amin@yahoo.com
نظر یادتون نره
  :: مدیر وب سایت : امین بخشی زاده
طرز كار این وبلاگ را چگونه ارزیابی می كنید؟

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

امكانات وبلاگ
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
فقط با یک کلیک مارا حمایت کنید